Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret181801
Site Haritası

Badem Fidanı

BADEM BAHÇESİ KURARKEN GERİ DÖNÜŞÜ ZOR KARAR; ÇEŞİT SEÇİMİ

   Badem toprak seçiciliği olarak oldukça mütevazi bir bitki olmasına rağmen uygun çeşit seçimi verimliliğin en önemli şartıdır. İlkbahar geç donlarından etkilenmemek için uygun çeşit seçimi için profesyonel yardım almanızı öneririz.

   Badem yatırımına karar verdiğinizde fidanlığımızda 13 çeşit (Amerikan, Fransız, İtalyan, Yugoslav ve Rus menşeili çeşitler) badem fidanı mevcut olup bölgenize en uygun çeşidin/çeşitlerin seçiminde ücretsiz mühendislik hizmeti verilecektir. 13 yıldır yılda 100 bin adet ve sadece badem fidanı üretimi yapılan fidanlığımızda sizin için en doğru seçimin yapılacağından emin olabilirsiniz.

   Verimliliği etkileyecek diğer önemli husus uygun tozlayıcı seçimidir. Bahçenizde oluşturacağınız ana çeşidi belirledikten sonra uygun oranda tozlayıcı çeşit bulundurmalısınız. Bahçe tesisi çeşide göre 2 ya da 3 çeşitle yapılmalıdır. Bademin piyasa değeri çeşidine göre değişmektedir. Bu nedenle bölgeniz için farklı çeşit olanakları mevcutsa hangi çeşitlerle bahçe plantasyonu oluşturacağınıza çeşidin avantaj ve dezavantajlarını iyi bilen bir uzmandan profesyonel yardım alarak belirlemenizi öneririz.

   İsmine doğru fidan aldığınıza nasıl güveneceksiniz? Bu tamamen karşılıklı güvene dayalı bir husustur. Bahçe plantasyonu için fidan alırken mutlaka fidan üreticisini ziyaret ediniz ve fidan üretim tekniğini sahada görünüz.

   Diğer önemli husus fidanın tüplü(topraklı) alınmasıdır. Tüpteki üretimin amacı fidandaki saçak kökü artırmaktır. Çünkü saçak kök fidanın dikildikten sonra tutmasını sağlar. Bu nedenle çıplak köklü fidanlarla oluşturulacak bahçelerde fidan firesi çoktur. %50-70 arasında fireler oluşmaktadır. Fidanlığımızda tohumdan itibaren 2 yılını aynı torbada geçirmiş ve aşı dahil tüm hizmetleri bu tüpte yapılmış fidanlar senenin 12 ayı dikilebilir. Sağlam kök yapısı fidanın tutması ve gittiği yere hızlı adaptasyonu için çok önemlidir.

BADEM NEDEN İYİ BİR YATIRIMDIR?

   • Badem tohumu (GFve GN anacı kullanılmamış) ile üretilip aşılanmış badem ağaçları, toprak özelliği olarak seçici değildir. Kireçli, bazik, taşlı, ph‘ sı yüksek topraklarda yetişebiliyor olması bademin ne kadar mütevazi olduğunu göstermektedir.

   • Erik, yenidünya gibi bahar meyveleri pazara çıkmadığı ,kış meyvelerinin tükendiği zaman çağla badem olarak toplanarak satışı mümkün, ekonomik değeri oldukça yüksektir.

   • 3- 4 yaş gibi kısa sürede verime yatar 6-7 yaşlarında ekonomik anlamda maksimum verime ulaşır. Badem tohumu ile üretilen badem fidanlarıyla kurulan bahçelerin ekonomik ömrü 50 yıldan uzundur. Ancak GF ve GN kolon anaçlarıyla kurulan bahçeler 15 yıl gibi çok kısa ömürlüdür.

   • Depolama süresi diğer meyve türelerine göre kolay ve uzundur.

   • Ağaçlandırma sahalarında erozyon kontrolü için ideal bitkidir.

   • Bademin kendisine özgü hastalık ve zararlısı diğer türlere göre daha azdır.

   • Susuz ve kurak koşullarda yetişebilir.

   • Besin değeri yüksektir.

   • Acı badem olarak kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanım alanı vardır.

   • Diğer sert kabuklu ürünlere göre (fındık, antepfıstığı, ceviz) badem plantasyonları kurulurken dikkat edilmesi gereken hususlara uygun olarak kurulmuş badem bahçeleri; gerek ekonomik değer, gerekse birim alana daha çok ağaç dikilebilmesi, genç kısırlık ve periyodiside göstermemesi nedeniyle daha avantajlıdır.
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.06146.0857
Euro6.78166.8088
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°